450WXA6.8MEFCG412.5X16
450WXA6.8MEFCG412.5X16
450WXA6.8MEFCG412.5X16
Rubycon
CAP ALUM 6.8UF 20% 450V RADIAL
SOT-23
450WXA6.8MEFCG412.5X16 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 20 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Operating Temperature-25°C~105°C
PackagingTape & Box (TB)
Series WXA
Size / Dimension 0.492Dia 12.50mm
Tolerance ±20%
Applications Automotive
Voltage - Rated 450V
Capacitance 6.8μF
Lead Pitch 5.0038mm
Lead Spacing0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current77mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 77mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 115.5mA @ 10kHz
Height Seated (Max) 0.689 17.50mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
Ratings AEC-Q200
In-Stock:22970 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About 450WXA6.8MEFCG412.5X16
The 450WXA6.8MEFCG412.5X16 from Rubycon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 6.8UF 20% 450V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C