EEE-1HA2R2AR
EEE-1HA2R2AR
EEE-1HA2R2AR
Panasonic Electronic Components
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V SMD
SOT-23
EEE-1HA2R2AR Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Contact PlatingTin
Mount PCB, Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Terminal Shape FLAT
Dielectric MaterialALUMINUM
Surface Mount Land Size 0.169Lx0.169W 4.30mmx4.30mm
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingTape & Reel (TR)
Published 2011
Series S
Size / Dimension 0.157Dia 4.00mm
Tolerance ±20%
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination SMD/SMT
ECCN Code EAR99
Applications Automotive
Capacitance 2.2μF
Voltage - Rated DC 50V
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Size Code 1717
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 3μA
Ripple Current16mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 16mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 27.2mA @ 10kHz
Dissipation Factor0.12 %
Diameter 4mm
Height 5.5mm
Height Seated (Max) 0.213 5.40mm
Length 5.4mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusRoHS Compliant
Lead Free Lead Free
Ratings AEC-Q200
In-Stock:17358 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About EEE-1HA2R2AR
The EEE-1HA2R2AR from Panasonic Electronic Components is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 2.2UF 20% 50V SMD.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C