UKL1E6R8MDDANA
UKL1E6R8MDDANA
UKL1E6R8MDDANA
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 25 Volt 6.8uF 5x11 20%
SOT-23
UKL1E6R8MDDANA Datasheet PDF
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingBulk
Published 2015
Series UKL
Size / Dimension 0.197Dia 5.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code8532.22.00
Capacitance 6.8μF
Voltage - Rated DC 25V
Terminal Pitch2mm
Lead Pitch 2.0066mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.079 2.00mm
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.00034mA
Ripple Current55mA
Polarization Polar
Life (Hours) 1000 hours
Tan Delta 0.08
Ripple Current @ Low Frequency 55mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 110mA @ 10kHz
Diameter 5mm
Height 11mm
Height Seated (Max) 0.472 12.00mm
Radiation HardeningNo
QuantityUnit PriceExt. Price
About UKL1E6R8MDDANA
The UKL1E6R8MDDANA from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 25 Volt 6.8uF 5x11 20%.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C