UES1A220MDM1TA
UES1A220MDM1TA
UES1A220MDM1TA
Nichicon
CAP ALUM 22UF 20% 10V RADIAL
SOT-23
UES1A220MDM1TA Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Dielectric MaterialALUMINUM
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingTape & Box (TB)
Published 2015
Series UES
Size / Dimension 0.197Dia 5.00mm
Tolerance ±20%
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Applications Audio
Voltage - Rated 10V
HTS Code8532.22.00
Capacitance 22μF
Terminal Pitch2.5mm
Lead Pitch 2.0066mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Polarity Bipolar
Lead Spacing0.197 5.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 10V
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 85°C
Polarization Bi-Polar
Life (Hours) 1000 hours
Diameter 5mm
Height Seated (Max) 0.472 12.00mm
Length 11mm
QuantityUnit PriceExt. Price
About UES1A220MDM1TA
The UES1A220MDM1TA from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 22UF 20% 10V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C