UPT2G560MHD
UPT2G560MHD
UPT2G560MHD
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 400volts 56uF 12.5X40 20%
SOT-23
UPT2G560MHD Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-25°C~105°C
PackagingBulk
Published 2012
Series UPT
Size / Dimension 0.492Dia 12.50mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Feature General Purpose
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code8532.22.00
Capacitance 56μF
Voltage - Rated DC 400V
Terminal Pitch5mm
Lead Pitch 5.0038mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 1.354mA
Ripple Current420mA
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Tan Delta 0.15
Ripple Current @ Low Frequency 420mA @ 120Hz
Diameter 12.5mm
Height Seated (Max) 1.634 41.50mm
Length 40mm
QuantityUnit PriceExt. Price
About UPT2G560MHD
The UPT2G560MHD from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 400volts 56uF 12.5X40 20%.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C