ECE-A0JKS101
ECE-A0JKS101
ECE-A0JKS101
Panasonic Electronic Components
KS 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 71mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 2.5mm Radial, Can
SOT-23
ECE-A0JKS101 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 14 Weeks
Mount PCB, Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Number of Pins 2
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Weight 4.535924g
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingBulk
Series KS
Published 2011
Size / Dimension 0.248Dia 6.30mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin (Sn)
Applications General Purpose
Capacitance 100μF
Voltage - Rated DC 6.3V
Lead Pitch 2.5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.098 2.50mm
Lead Diameter 450 μm
Voltage 6.3V
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 3μA
Ripple Current71mA
Polarization Polar
Life (Hours) 1000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 71mA @ 120Hz
Diameter 6.3mm
Height 5mm
Height Seated (Max) 0.197 5.00mm
REACH SVHC No SVHC
Radiation HardeningNo
RoHS StatusRoHS Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:18739 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
ECE-A0JKS101 Product Details
ECE-A0JKS101 Overview
When the battery is charged to its lowest level, the ripple current is 71mA @ 120Hz.You should keep the height of the seat (Max) below 0.197 5.00mm.Rated DC voltage of 6.3V is used to operate this capacitor.If you want high efficiency, you should keep the operating temperature at -40°C~85°C.
ECE-A0JKS101 Features
the ripple current is 71mA @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 6.3V
an operating temperature of -40°C~85°C