50WA100MEFCTA8X9
50WA100MEFCTA8X9
50WA100MEFCTA8X9
Rubycon
WA 100μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 240mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar 3.5052mm Radial, Can
SOT-23
50WA100MEFCTA8X9 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 18 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingTape & Box (TB)
Published 2015
Series WA
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 50V
Capacitance 100μF
Lead Pitch 3.5052mm
Lead Spacing0.138 3.50mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current240mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 240mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 288mA @ 10kHz
Height Seated (Max) 0.413 10.50mm
QuantityUnit PriceExt. Price
50WA100MEFCTA8X9 Product Details
50WA100MEFCTA8X9 Overview
In terms of ripple current, it is 288mA @ 10kHz at full charge.When the charge is at the lowest, the ripple current is 240mA @ 120Hz.Sitting height (Max) should not exceed 0.413 10.50mm.High efficiency requires an operating temperature of -40°C~85°C.
50WA100MEFCTA8X9 Features
the ripple current is 288mA @ 10kHz.
the ripple current is 240mA @ 120Hz.
an operating temperature of -40°C~85°C