LNX2W332MSEH
LNX2W332MSEH
LNX2W332MSEH
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 450volts 3300uF 85c 76.2x110
SOT-23
LNX2W332MSEH Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 21 Weeks
Mount Chassis Mount
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Terminal Shape BINDING POST
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-25°C~85°C
PackagingBulk
Published 2015
Series LNX
Size / Dimension 3.000Dia 76.20mm
Tolerance ±20%
Feature General Purpose
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Screw
ECCN Code EAR99
Applications General Purpose
Voltage - Rated 450V
HTS Code8532.22.00
Capacitance 3300μF
Lead Pitch 31.8008mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing1.252 31.80mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 450V
Lifetime @ Temp 20000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 3.66mA
Ripple Current9.7A
Polarization Polar
Life (Hours) 20000 hours
Tan Delta 0.2
Ripple Current @ Low Frequency 12.9A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 18.06A @ 10kHz
Diameter 76.2mm
Height Seated (Max) 4.449 113.00mm
Length 110mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:166 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About LNX2W332MSEH
The LNX2W332MSEH from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 450volts 3300uF 85c 76.2x110.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C