LGU2Z331MELY
LGU2Z331MELY
LGU2Z331MELY
Nichicon
LGU 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.2A 0.787Dia 20.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
SOT-23
LGU2Z331MELY Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingBulk
Published 2009
Series LGU
Size / Dimension 0.787Dia 20.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Snap in
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code8532.22.00
Capacitance 330μF
Voltage - Rated DC 180V
Lead Pitch 10mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 730μA
Ripple Current1.2A
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Tan Delta 0.15
Ripple Current @ Low Frequency 1.2A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.8A @ 50kHz
Diameter 20mm
Height 30mm
Height Seated (Max) 1.181 30.00mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:2238 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
LGU2Z331MELY Product Details
LGU2Z331MELY Overview
At full charge, the ripple current is 1.8A @ 50kHz.As far as the ripple current is concerned, it is 1.2A @ 120Hz at the lowest charge.It is recommended to keep the height seated (Max) below 1.181 30.00mm.Voltage - Rated DC - is 180V.The operating temperature should be maintained at -40°C~105°C for high efficiency.
LGU2Z331MELY Features
the ripple current is 1.8A @ 50kHz.
the ripple current is 1.2A @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 180V
an operating temperature of -40°C~105°C