UVP1C102MHD1TO
UVP1C102MHD1TO
UVP1C102MHD1TO
Nichicon
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
SOT-23
UVP1C102MHD1TO Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingCut Tape (CT)
Published 2015
Series UVP
Size / Dimension 0.492Dia 12.50mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code8532.22.00
Capacitance 1000μF
Voltage - Rated DC 16V
Packing Method AMMO PACK
Terminal Pitch5mm
Lead Pitch 5.0038mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Polarity NON-POLARIZED
Lead Spacing0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 0.48mA
Ripple Current855mA
Polarization Bi-Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.22
Ripple Current @ Low Frequency 855mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 983.25mA @ 10kHz
Diameter 12.5mm
Height Seated (Max) 1.063 27.00mm
Length 25mm
QuantityUnit PriceExt. Price
About UVP1C102MHD1TO
The UVP1C102MHD1TO from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C