35USC4700MEFCSN25X25
35USC4700MEFCSN25X25
35USC4700MEFCSN25X25
Rubycon
CAP ALUM 4700UF 20% 35V SNAP
SOT-23
35USC4700MEFCSN25X25 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 18 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingBulk
Published 2015
Series USC
Size / Dimension 0.984Dia 25.00mm
Tolerance ±20%
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Max Operating Temperature85°C
Min Operating Temperature -40°C
Applications General Purpose
Voltage - Rated 35V
Capacitance 4700μF
Lead Pitch 10.0076mm
Polarity Polar
Lead Spacing0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 85°C
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Height Seated (Max) 1.063 27.00mm
QuantityUnit PriceExt. Price
About 35USC4700MEFCSN25X25
The 35USC4700MEFCSN25X25 from Rubycon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 4700UF 20% 35V SNAP.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C