400RX304.7MT78X20
400RX304.7MT78X20
400RX304.7MT78X20
Rubycon
CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RADIAL
SOT-23
400RX304.7MT78X20 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 18 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Operating Temperature-25°C~130°C
PackagingTape & Box (TB)
Series RX30
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Applications Automotive
Voltage - Rated 400V
Capacitance 4.7μF
Lead Pitch 3.5052mm
Lead Spacing0.138 3.50mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 130°C
Ripple Current24mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 24mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 120mA @ 100kHz
Height Seated (Max) 0.866 22.00mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
Ratings AEC-Q200
In-Stock:20781 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About 400RX304.7MT78X20
The 400RX304.7MT78X20 from Rubycon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C