381LR471M400A042
381LR471M400A042
381LR471M400A042
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
SOT-23
381LR471M400A042 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 21 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Weight 62.00001g
Operating Temperature-25°C~105°C
PackagingBulk
Published 2013
Series 381LR
Size / Dimension 1.378Dia 35.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Snap in
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin (Sn)
Applications General Purpose
Capacitance 470μF
Voltage - Rated DC 400V
Lead Pitch 10mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) 282mOhm @ 120Hz
Lead Spacing0.394 10.00mm
Lead Diameter 800 μm
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 1.30077mA
Ripple Current2.01A
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 2.01A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.87A @ 20kHz
Diameter 35mm
Height 40mm
Height Seated (Max) 1.654 42.00mm
REACH SVHC Unknown
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:833 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
381LR471M400A042 Product Details
381LR471M400A042 Overview
Ripple current at full charge is 2.87A @ 20kHz.To perform its function fully, 282mOhm @ 120Hz is required to have an equivalent series resistance (ESR).When the battery is charged to its lowest level, the ripple current is 2.01A @ 120Hz.You should keep the seated height (Max) below 1.654 42.00mm.Voltage - Rated DC of 400V controls this capacitor.The operating temperature should be maintained at -25°C~105°C for high efficiency.
381LR471M400A042 Features
the ripple current is 2.87A @ 20kHz.
the ripple current is 2.01A @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 400V
an operating temperature of -25°C~105°C