SLP182M100C7P3
SLP182M100C7P3
SLP182M100C7P3
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
SOT-23
SLP182M100C7P3 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 24 Weeks
Mount Through Hole
Dielectric MaterialAluminium
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingBulk
Published 2016
Series SLP0712TE (750W)
Size / Dimension 0.984Dia 25.00mm
Tolerance ±20%
Applications General Purpose
Capacitance 1800μF
Voltage - Rated DC 100V
Terminal Pitch10mm
Lead Pitch 10.0076mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) 147mOhm @ 120Hz
Lead Spacing0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 1.27279mA
Ripple Current2.2A
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 2.2A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.75A @ 20kHz
Diameter 25mm
Height 40mm
Height Seated (Max) 1.575 40.00mm
QuantityUnit PriceExt. Price
SLP182M100C7P3 Product Details
SLP182M100C7P3 Overview
A full charge has a ripple current of 2.75A @ 20kHz volts.In order for 147mOhm @ 120Hz to perform its full function, the ESR (Equivalent Series Resistance) needs to be provided.When the battery is charged to its lowest level, the ripple current is 2.2A @ 120Hz.You should keep the height of the seat (Max) below 1.575 40.00mm.Rated DC voltage is 100V for this capacitor.It is recommended to maintain the operating temperature at -40°C~105°C in order to maximize efficiency.
SLP182M100C7P3 Features
the ripple current is 2.75A @ 20kHz.
the ripple current is 2.2A @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 100V
an operating temperature of -40°C~105°C