Welcome to Hotenda.com Online Store!

IXTH30N50L2
IXYS
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 200m Ω @ 15A, 10V ±20V 8100pF @ 25V 240nC @ 10V TO-247-3
SOT-23
IXTH30N50L2 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 28 Weeks |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Number of Pins | 3 |
| Transistor Element Material | SILICON |
| Operating Temperature | -55°C~150°C TJ |
| Packaging | Tube |
| Series | Linear L2™ |
| Published | 2001 |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 3 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Additional Feature | AVALANCHE RATED |
| Subcategory | FET General Purpose Power |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 3 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Number of Elements | 1 |
| Power Dissipation-Max | 400W Tc |
| Element Configuration | Single |
| Operating Mode | ENHANCEMENT MODE |
| Power Dissipation | 400W |
| Case Connection | DRAIN |
| FET Type | N-Channel |
| Transistor Application | SWITCHING |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 200m Ω @ 15A, 10V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4.5V @ 250μA |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 8100pF @ 25V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 30A Tc |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 240nC @ 10V |
| Rise Time | 117ns |
| Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) | 10V |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Fall Time (Typ) | 40 ns |
| Turn-Off Delay Time | 94 ns |
| Continuous Drain Current (ID) | 30A |
| Threshold Voltage | 2.5V |
| JEDEC-95 Code | TO-247AD |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20V |
| Drain-source On Resistance-Max | 0.2Ohm |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 500V |
| Pulsed Drain Current-Max (IDM) | 60A |
| Avalanche Energy Rating (Eas) | 1500 mJ |
| Nominal Vgs | 2.5 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $32.044335 | $32.044335 |
| 10 | $30.230504 | $302.30504 |
| 100 | $28.519344 | $2851.9344 |
| 500 | $26.905042 | $13452.521 |
| 1000 | $25.382114 | $25382.114 |
Similar Transistors - FETs, MOSFETs - Single from IXYS and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
