PIC16LF1619T-I/SS
PIC16LF1619T-I/SS
PIC16LF1619T-I/SS
Microchip Technology
14KB 8K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 16F Series PIC16LF1619 32MHz 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
SOT-23
PIC16LF1619T-I/SS Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 7 Weeks
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Surface MountYES
Supplier Device Package 20-SSOP
Mounting Style SMD/SMT
Interfaces EUSART/I2C/SPI
Data Converters A/D 12x10b, D/A 1x8b
DAC Resolution 8 bit
Number of I/Os 18 I/O
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Minimum Operating Temperature - 40 C
Interface Type EUSART, I2C, SPI
Manufacturer Microchip
Brand Microchip Technology
Tradename PIC
RoHS Details
Package Tape & Reel (TR)
Base Product Number PIC16LF1619
Mfr Microchip Technology
Product Status Active
Operating Temperature-40°C~85°C TA
PackagingTape & Reel (TR)
Series PIC® XLP™ 16F
Published 2016
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 20
HTS Code8542.31.00.01
Terminal Position DUAL
Terminal FormGULL WING
Terminal Pitch0.635mm
Frequency 32MHz
Base Part Number PIC16LF1619
JESD-30 Code R-PDSO-G20
Qualification StatusNot Qualified
Power Supplies2/3.3V
Interface I2C, LIN, SPI, UART, USART
Memory Size14kB
Oscillator TypeInternal
Number of I/O 18
Speed 32MHz
RAM Size 1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V~3.6V
Core Processor PIC
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Program Memory TypeFLASH
Core Size 8-Bit
Program Memory Size 14KB 8K x 14
Connectivity I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Supply Current-Max 6mA
Bit Size 8
Data Converter A/D 12x10b; D/A 1x8b
Data Bus Width 8 bit
Product Type8-bit Microcontrollers - MCU
ROM (words) 8192
EEPROM Size --
On Chip Program ROM Width 14
CPU Family PIC
Number of ADC Channels 12 Channel
Product MCU
Product Category8-bit Microcontrollers - MCU
Device CorePIC
QuantityUnit PriceExt. Price
PIC16LF1619T-I/SS Product Details
PIC16LF1619T-I/SS Overview
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)-packages are available. There are 18 I/O ports on this device. Device mounting type Surface Mount is the type of mounting that the Microcontroller uses. There is a 8-Bit core at the core of this MCU. There is a type of program memory called FLASH in the Microcontroller. There is a temperature range of -40°C~85°C TA for this Microcontroller. An electrical component of this type belongs to the PIC® XLP™ 16F series. This program memory has a size of 14KB 8K x 14, which indicates what the size of the program memory is. PIC Core processors are used in MCU. This chip has a total of 20 terminations on MCU chip. You get a 8-bit size. The part has a memory size of 14kB. The base part number PIC16LF1619 provides alternatives. This device is extremely efficient when operated at a frequency of 32MHz. In addition to this, the device is embedded with the the PIC CPU family. In total, it has 12 Channel ADC channels for the measurement of signals.
PIC16LF1619T-I/SS Features
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package