SNSS35200MR6T1G
SNSS35200MR6T1G
SNSS35200MR6T1G
ON Semiconductor
SOT-23
SNSS35200MR6T1G Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 14 Weeks
Lifecycle Status ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOT-23-6
Surface MountYES
Number of Pins 6
PackagingTape & Reel (TR)
Published 2013
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 6
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin (Sn)
Max Operating Temperature150°C
Min Operating Temperature -55°C
Subcategory Other Transistors
Max Power Dissipation625mW
Terminal Position DUAL
Terminal FormGULL WING
Base Part Number NSS35200
Pin Count6
Reference Standard AEC-Q101
Number of Elements 1
Configuration SINGLE
Transistor Application SWITCHING
Halogen Free Halogen Free
Polarity/Channel Type PNP
Transistor Type PNP
Collector Emitter Voltage (VCEO) 310mV
Max Collector Current 2A
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 100 @ 1.5A 1.5V
Current - Collector Cutoff (Max) 100nA
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 310mV @ 20mA, 2A
Collector Emitter Breakdown Voltage35V
Transition Frequency 100MHz
Frequency - Transition 100MHz
Collector Base Voltage (VCBO) 55V
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:30732 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
SNSS35200MR6T1G Product Details
SNSS35200MR6T1G Overview
As explained above, DC current gain takes into account the rate at which the base current flows through the collector current; therefore, DC current gain for this device is 100 @ 1.5A 1.5V.A VCE saturation indicates a maximum value of Ic (saturation), and a maximum value of VCE saturation (Max).In this part, there is a transition frequency of 100MHz.Single BJT transistor is possible to have a collector current as low as 2A volts at Single BJT transistors maximum.
SNSS35200MR6T1G Features
the DC current gain for this device is 100 @ 1.5A 1.5V
the vce saturation(Max) is 310mV @ 20mA, 2A
a transition frequency of 100MHz