2SB1386T100R
2SB1386T100R
2SB1386T100R
ROHM Semiconductor
SOT-23
2SB1386T100R Datasheet PDF
TypeParameter
Contact PlatingCopper, Tin
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-243AA
Number of Pins 3
Transistor Element Material SILICON
Operating Temperature150°C TJ
PackagingTape & Reel (TR)
Published 2004
JESD-609 Code e2
Part StatusNot For New Designs
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 3
Termination SMD/SMT
ECCN Code EAR99
Terminal Finish TIN COPPER
HTS Code8541.21.00.75
Subcategory Other Transistors
Voltage - Rated DC -20V
Max Power Dissipation500mW
Terminal FormFLAT
Peak Reflow Temperature (Cel) 260
Current Rating-5A
[email protected] Reflow Temperature-Max (s) 10
Base Part Number 2SB1386
Pin Count3
Number of Elements 1
Element ConfigurationSingle
Power Dissipation500mW
Case Connection COLLECTOR
Power - Max 2W
Transistor Application SWITCHING
Gain Bandwidth Product120MHz
Polarity/Channel Type PNP
Transistor Type PNP
Collector Emitter Voltage (VCEO) 1V
Max Collector Current 5A
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 180 @ 500mA 2V
Current - Collector Cutoff (Max) 500nA ICBO
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 1V @ 100mA, 4A
Collector Emitter Breakdown Voltage20V
Transition Frequency 120MHz
Max Breakdown Voltage 20V
Collector Base Voltage (VCBO) -30V
Emitter Base Voltage (VEBO) -6V
hFE Min 82
VCEsat-Max 1 V
Radiation HardeningNo
REACH SVHC No SVHC
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:2164 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
2SB1386T100R Product Details
2SB1386T100R Overview
In this device, the DC current gain is 180 @ 500mA 2V, which is the ratio between the base current and the collector current.As a result of vce saturation, Ic reaches its maximum value (saturated), and vce saturation(Max) is 1V @ 100mA, 4A.Keeping the emitter base voltage at -6V allows for a high level of efficiency.Fuse current ratings refer to how much current the fuse can carry for an indefinite period without deteriorating too much, and this device has a current rating of -5A.The part has a transition frequency of 120MHz.As a result, it can handle voltages as low as 20V volts.The maximum collector current is 5A volts.
2SB1386T100R Features
the DC current gain for this device is 180 @ 500mA 2V
the vce saturation(Max) is 1V @ 100mA, 4A
the emitter base voltage is kept at -6V
the current rating of this device is -5A
a transition frequency of 120MHz