B41231B7478M000
B41231B7478M000
B41231B7478M000
TDK Electronics Inc.
EPCOS - B41231B7478M000 - Electrolytic Capacitor, Snap-in, 4700 µF, 35 V, B41231 Series, 2000 hours @ 85°C, ± 20%
SOT-23
B41231B7478M000 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 36 Weeks
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingBulk
Series B41231
Size / Dimension 1.000Dia 25.40mm
Tolerance ±20%
Applications General Purpose
Voltage - Rated 35V
Capacitance 4700μF
Lead Spacing0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Polarization Polar
Ripple Current @ Low Frequency 2.98A @ 120Hz
Height Seated (Max) 1.063 27.00mm
QuantityUnit PriceExt. Price
About B41231B7478M000
The B41231B7478M000 from TDK Electronics Inc. is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features EPCOS - B41231B7478M000 - Electrolytic Capacitor, Snap-in, 4700 µF, 35 V, B41231 Series, 2000 hours @ 85°C, ± 20%.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C