LAQ2P221MELA25
LAQ2P221MELA25
LAQ2P221MELA25
Nichicon
LAQ 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 900mA 0.984Dia 25.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
SOT-23
LAQ2P221MELA25 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-25°C~105°C
PackagingBulk
Published 2015
Series LAQ
Size / Dimension 0.984Dia 25.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Snap in
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code8532.22.00
Capacitance 220μF
Voltage - Rated DC 220V
Terminal Pitch10mm
Lead Pitch 10.0076mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 660μA
Ripple Current900mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.2
Ripple Current @ Low Frequency 900mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.08A @ 10kHz
Diameter 25mm
Height Seated (Max) 1.063 27.00mm
QuantityUnit PriceExt. Price
LAQ2P221MELA25 Product Details
LAQ2P221MELA25 Overview
With a full charge, the ripple current is 1.08A @ 10kHz.It is 900mA @ 120Hz at the lowest charge for ripple current.Keeping the maximum height of the seated person (Max) below 1.063 27.00mm is recommended.Rated DC voltage is 220V for this capacitor.The operating temperature should be maintained at -25°C~105°C for high efficiency.
LAQ2P221MELA25 Features
the ripple current is 1.08A @ 10kHz.
the ripple current is 900mA @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 220V
an operating temperature of -25°C~105°C