MAL210255472E3
MAL210255472E3
MAL210255472E3
Vishay BC Components
Cap Aluminum 4700uF 350V 20% (76 X 105mm) Stud Mount Aluminum Cylindrical Can 0.034 Ohm 15000mA 10000 hr 85C Bulk
SOT-23
MAL210255472E3 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 21 Weeks
Mount Chassis Mount, Stud
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Terminal Shape BINDING POST
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingBulk
Published 2017
Series 102 PHR-ST
Size / Dimension 2.992Dia 76.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) Not Applicable
Number of Terminations 2
Termination Screw
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 350V
Additional FeatureSTANDARD: IEC60384-4
Capacitance 4700μF
Packing Method Box
Lead Pitch 31.8008mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) 34mOhm @ 100Hz
Lead Spacing1.252 31.80mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 350V
Lifetime @ Temp 10000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 3.29mA
Ripple Current15A
Polarization Polar
Life (Hours) 10000 hours
Impedance25mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 15A @ 100Hz
Diameter 76mm
Height 105mm
Height Seated (Max) 4.398 111.70mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:124 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About MAL210255472E3
The MAL210255472E3 from Vishay BC Components is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Cap Aluminum 4700uF 350V 20% (76 X 105mm) Stud Mount Aluminum Cylindrical Can 0.034 Ohm 15000mA 10000 hr 85C Bulk.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C