MAL215779181E3
MAL215779181E3
MAL215779181E3
Vishay BC Components
CAP ALUM 180UF 20% 500V SNAP
SOT-23
MAL215779181E3 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 11 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Operating Temperature-25°C~85°C
PackagingBulk
Published 2015
Series 157 PUM-SI
Size / Dimension 0.984Dia 25.00mm
Tolerance ±20%
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) Not Applicable
Max Operating Temperature85°C
Min Operating Temperature -25°C
Applications General Purpose
Voltage - Rated 500V
Capacitance 180μF
Lead Pitch 10.0076mm
ESR (Equivalent Series Resistance) 940mOhm @ 100Hz
Polarity Polar
Lead Spacing0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 85°C
Ripple Current1.65A
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Impedance780mOhms
Ripple Current @ Low Frequency 1.65A @ 120Hz
Height Seated (Max) 1.850 47.00mm
QuantityUnit PriceExt. Price
About MAL215779181E3
The MAL215779181E3 from Vishay BC Components is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 180UF 20% 500V SNAP.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C