UCS2C470MPD
UCS2C470MPD
UCS2C470MPD
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 160volts 47uF 10X20 20%
SOT-23
UCS2C470MPD Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingBulk
Published 2009
Series UCS
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e2
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) Not Applicable
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin/Copper (Sn/Cu)
Applications General Purpose
HTS Code8532.22.00
Capacitance 47μF
Voltage - Rated DC 160V
Lead Pitch 5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.197 5.00mm
Lead Diameter 600 μm
Voltage 160V
Lifetime @ Temp 8000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.4008mA
Ripple Current750mA
Polarization Polar
Life (Hours) 8000 hours
Tan Delta 0.2
Ripple Current @ Low Frequency 375mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 750mA @ 100kHz
Dissipation Factor0.2 %
Diameter 10mm
Height 20mm
Height Seated (Max) 0.846 21.50mm
Radiation HardeningNo
QuantityUnit PriceExt. Price
About UCS2C470MPD
The UCS2C470MPD from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 160volts 47uF 10X20 20%.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C