URZ0J222MHD1TO
URZ0J222MHD1TO
URZ0J222MHD1TO
Nichicon
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL
SOT-23
URZ0J222MHD1TO Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Dielectric MaterialAluminium
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingCut Tape (CT)
Published 2015
Series URZ
Size / Dimension 0.492Dia 12.50mm
Tolerance ±20%
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Applications General Purpose
HTS Code8532.22.00
Capacitance 2200μF
Voltage - Rated DC 6.3V
Lead Pitch 5.0038mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 105°C
Ripple Current635mA
Polarization Polar
Life (Hours) 1000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 635mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 730.25mA @ 10kHz
Diameter 12.5mm
Height 15mm
Height Seated (Max) 0.650 16.50mm
QuantityUnit PriceExt. Price
About URZ0J222MHD1TO
The URZ0J222MHD1TO from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C