MAL215972122E3
MAL215972122E3
MAL215972122E3
Vishay BC Components
159 PUL-SI 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.07A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
SOT-23
MAL215972122E3 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 21 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-25°C~105°C
PackagingBulk
Series 159 PUL-SI
Size / Dimension 1.378Dia 35.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) Not Applicable
Number of Terminations 2
Termination Snap in
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 200V
Capacitance 1200μF
Lead Pitch 10.0076mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) 210mOhm @ 100Hz
Lead Spacing0.394 10.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 200V
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 2.4mA
Ripple Current2.07A
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Impedance190mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 2.07A @ 120Hz
Diameter 35mm
Height 35mm
Height Seated (Max) 1.457 37.00mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:849 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
MAL215972122E3 Product Details
MAL215972122E3 Overview
210mOhm @ 100Hz must have the ESR (Equivalent Series Resistance) to function properly.The ripple current at the lowest charge is 2.07A @ 120Hz.Keeping the maximum height of the seated person (Max) below 1.457 37.00mm is recommended.Set the rated (DC) voltage of the device (URdc) to 200V.High efficiency requires an operating temperature of -25°C~105°C.
MAL215972122E3 Features
the ripple current is 2.07A @ 120Hz.
an operating temperature of -25°C~105°C