THAS133M016AD1C
THAS133M016AD1C
THAS133M016AD1C
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
THINPACK CAP ALUM 13000 16V
SOT-23
THAS133M016AD1C Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 15 Weeks
Mounting Type Through Hole
Package / Case FlatPack
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingBulk
Series THAS
Size / Dimension 2.618Lx1.000W 66.50mmx25.40mm
Tolerance ±20%
Part StatusActive
Applications General Purpose
Voltage - Rated 16V
Capacitance 13000μF
ESR (Equivalent Series Resistance) 50mOhm @ 120Hz
Lead Spacing0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 105°C
Polarization Polar
Ripple Current @ Low Frequency 3.5A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.85A @ 20kHz
Height Seated (Max) 0.366 9.30mm
In-Stock:358 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About THAS133M016AD1C
The THAS133M016AD1C from Cornell Dubilier Electronics (CDE) is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features THINPACK CAP ALUM 13000 16V.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C