Welcome to Hotenda.com Online Store!

IXFN64N50P
IXYS
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 85m Ω @ 32A, 10V ±30V 8700pF @ 25V 150nC @ 10V SOT-227-4, miniBLOC
SOT-23
IXFN64N50P Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 30 Weeks |
| Mount | Chassis Mount, Panel, Screw |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | SOT-227-4, miniBLOC |
| Number of Pins | 4 |
| Transistor Element Material | SILICON |
| Operating Temperature | -55°C~150°C TJ |
| Packaging | Tube |
| Series | PolarHV™ |
| Published | 2003 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 4 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Resistance | 85MOhm |
| Terminal Finish | Nickel (Ni) |
| Additional Feature | AVALANCHE RATED, UL RECOGNIZED |
| Subcategory | FET General Purpose Power |
| Voltage - Rated DC | 500V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Terminal Position | UPPER |
| Terminal Form | UNSPECIFIED |
| Current Rating | 64A |
| Pin Count | 4 |
| Number of Elements | 1 |
| Power Dissipation-Max | 700W Tc |
| Element Configuration | Single |
| Operating Mode | ENHANCEMENT MODE |
| Power Dissipation | 700W |
| Case Connection | ISOLATED |
| Turn On Delay Time | 30 ns |
| FET Type | N-Channel |
| Transistor Application | SWITCHING |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 85m Ω @ 32A, 10V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 5.5V @ 8mA |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 8700pF @ 25V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 61A Tc |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 150nC @ 10V |
| Rise Time | 25ns |
| Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) | 10V |
| Vgs (Max) | ±30V |
| Fall Time (Typ) | 22 ns |
| Turn-Off Delay Time | 85 ns |
| Continuous Drain Current (ID) | 61A |
| Threshold Voltage | 5.5V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 30V |
| Drain Current-Max (Abs) (ID) | 50A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 500V |
| Avalanche Energy Rating (Eas) | 2500 mJ |
| Height | 9.6mm |
| Length | 38.23mm |
| Width | 25.42mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $26.217887 | $26.217887 |
| 10 | $24.733856 | $247.33856 |
| 100 | $23.333827 | $2333.3827 |
| 500 | $22.013044 | $11006.522 |
| 1000 | $20.767023 | $20767.023 |
Similar Transistors - FETs, MOSFETs - Single from IXYS and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
