UKA0J331MED1TD
UKA0J331MED1TD
UKA0J331MED1TD
Nichicon
UKA 330μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 195mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can
SOT-23
UKA0J331MED1TD Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 20 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingTape & Box (TB)
Series UKA
Published 2006
Size / Dimension 0.248Dia 6.30mm
Tolerance ±20%
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Termination Radial
Max Operating Temperature105°C
Min Operating Temperature -55°C
Applications Audio
Voltage - Rated 6.3V
Capacitance 330μF
Voltage - Rated DC 6.3V
Lead Pitch 2.4892mm
Lead Spacing0.098 2.50mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 4μA
Ripple Current195mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 195mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 292.5mA @ 10kHz
Diameter 6.3mm
Height 11mm
Height Seated (Max) 0.492 12.50mm
Length 11mm
REACH SVHC No SVHC
QuantityUnit PriceExt. Price
UKA0J331MED1TD Product Details
UKA0J331MED1TD Overview
As far as the ripple current is concerned, it is 292.5mA @ 10kHz at full charge.As far as the ripple current is concerned, it is 195mA @ 120Hz at the lowest charge.The height seated (Max) should be kept below 0.492 12.50mm.This capacitor operates from a voltage - Rated DC of 6.3V.The operating temperature should be maintained at -55°C~105°C for high efficiency.
UKA0J331MED1TD Features
the ripple current is 292.5mA @ 10kHz.
the ripple current is 195mA @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 6.3V
an operating temperature of -55°C~105°C