2SC5001TLR
2SC5001TLR
2SC5001TLR
ROHM Semiconductor
SOT-23
2SC5001TLR Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 20 Weeks
Contact PlatingCopper, Tin
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Number of Pins 3
Transistor Element Material SILICON
Operating Temperature150°C TJ
PackagingTape & Reel (TR)
Published 2005
JESD-609 Code e2
Pbfree Code yes
Part StatusNot For New Designs
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Terminal Finish TIN COPPER
HTS Code8541.29.00.75
Subcategory Other Transistors
Voltage - Rated DC 20V
Max Power Dissipation10W
Terminal FormGULL WING
Peak Reflow Temperature (Cel) 260
Current Rating10A
[email protected] Reflow Temperature-Max (s) 10
Base Part Number 2SC5001
JESD-30 Code R-PSSO-G2
Number of Elements 1
Element ConfigurationSingle
Transistor Application SWITCHING
Gain Bandwidth Product150MHz
Polarity/Channel Type NPN
Transistor Type NPN
Collector Emitter Voltage (VCEO) 20V
Max Collector Current 10A
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 120 @ 500mA 2V
Current - Collector Cutoff (Max) 1μA ICBO
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 250mV @ 50mA, 4A
Collector Emitter Breakdown Voltage20V
Transition Frequency 150MHz
Collector Emitter Saturation Voltage130mV
Max Breakdown Voltage 20V
Collector Base Voltage (VCBO) 30V
Emitter Base Voltage (VEBO) 6V
hFE Min 120
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:7371 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
2SC5001TLR Product Details
2SC5001TLR Overview
As the DC current gain is the ratio of the collector current to the base current, for this device the DC current gain is 120 @ 500mA 2V.The collector emitter saturation voltage is 130mV, which allows for maximum design flexibility.When VCE saturation is 250mV @ 50mA, 4A, transistor means Ic has reached transistors maximum value (saturated).A high level of efficiency can be achieved if the base voltage of the emitter remains at 6V.Current rating refers to the maximum current a fuse can carry for an indefinite period without deteriorating substantially, and this device has a 10A current rating.A transition frequency of 150MHz is present in the part.Single BJT transistor can take a breakdown input voltage of 20V volts.In extreme cases, the collector current can be as low as 10A volts.
2SC5001TLR Features
the DC current gain for this device is 120 @ 500mA 2V
a collector emitter saturation voltage of 130mV
the vce saturation(Max) is 250mV @ 50mA, 4A
the emitter base voltage is kept at 6V
the current rating of this device is 10A
a transition frequency of 150MHz